Alerty BIK – czym są i dlaczego warto wydać te 24pln

Czym są Alerty BIK

Po wykupieniu usługi otrzymasz informację na sms i e-mail między innymi gdy ktoś będzie próbował zaciągnąć kredyt na twoje dane czyli gdy będzie podszywał się pod ciebie. To nie wszystko. BIK powiadomi cię też, że ktoś właśnie sprawdzał cię w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. BIk wyśle ci też informację, gdy nastąpi opóźnienie w spłacie twojego kredytu lub kredyty poręczonego przez ciebie. Powiadomienie nastąpi także, gdy bank zaktualizuje informacje na temat twojego kredytu w BIK. BIK wysyła także informacje cykliczne, żebyś miał pewność, że usługa działa.

Alerty BIK dostępne są w 2 planach:

  • Tylko Alerty BIK – kliknij tutaj
  • Alerty BIK oraz pakiet 12 pełnych raportów BIK na twój temat (twój rating, historia spłat itd.) – kliknij tutaj

Alerty BIK są wysyłane w 4 sytuacjach:

  1. gdy do BIK lub BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o Twoje dane.
    Ma to na celu ochronę przed wyłudzeniem kredytu na twoje dane. Dowiesz się, która instytucja i kiedy pytała o Twoje dane. Jeśli utraciłeś dokument tożsamości, BIK przekaże informację o tym instytucji finansowej.
  2. gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie Twojego lub poręczonego przez Ciebie kredytu. Także, gdy w BIG InfoMonitor zostanie odnotowane opóźnienie w spłacie Twoich zobowiązań, np. faktury za telefon czy tv. Opóźnienia do 30 dni nie sprawią, że nie dostaniesz kolejnego kredytu, dlatego warto jak najszybciej dowiedzieć się o takiej zaległości i ją uregulować.
  3. gdy do BIK wpłynie informacja o zamknięciu zobowiązania kredytowego na Twoje dane. Również gdy BIG InfoMonitor wpłynie aktualizacja informacji o zaległości w spłacie Twoich zobowiązań finansowych, informacja o terminowej spłacie lub aktualizacja odnośnie zobowiązań.
  4. informacje cykliczne, żebyś miał pewność, że usługa działa.

Alerty są wysyłane na SMS i e-mail. Możesz to skonfigurować w swoim panelu użytkownika. Dowiesz się w związku z jakim kredytem bank zapytał o Twoje dane w BIK albo który kredyt nie jest spłacany terminowo.

Kiedy powinieneś zacząć działać otrzymując alert?

Jeśli nie jesteś klientem instytucji pytającej o twoje dane, w ostatnim czasie nie składałeś żadnego wniosku o kredyt. Także jeśli nie kupowałeś niczego na raty ani nie poręczałeś kredytu. Prawdopodobnie w takim przypadku ktoś próbuje wyłudzić na ciebie kredyt.

Jakie działanie podjąć, gdy uważasz, że ktoś próbuje wyłudzić na ciebie kredyt?

Skontaktuj się Centrum Obsługi Klienta BIK. Nastąpi tam dodatkowa weryfikacja i jeśli BIK uzna, że coś jest nie tak,  przekaże do banku lub instytucji współpracującej z BIK informację o tym.

Przekazana do banku informacja będzie zawierać:

  • Dane osobowe w postaci: imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego
  • Dane dotyczące zapytania
  • Numer telefonu, adres e-mail
  • Powód kwestionowania zapytania

Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są w karcie produktu BIK.

 

Alerty BIK – czym są i dlaczego warto wydać te 24pln
Oceń ten post

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.