Jak sprawdzić BIK za darmo

 Sprawdzić BIK za darmo można na poniższe sposoby:

 • składając wniosek poprzez konto w Portalu BIK
 • przesyłając wniosek pocztą (wniosek do ściągnięcia w formacie pdf, doc i odt)
 • składając wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK
 • przesyłając wniosek e-mailem uwierzytelnionym podpisem kwalifikowanym

Jeśli zależy ci na czasie (na raport darmowy czeka się do 30 dni), doradzam raport płatny w pakiecie za 99pln (12 raportów BIK i alerty sms/e-mail gdy ktoś próbuje wziąć kredyt na twoje dane) – kliknij tutaj po szczegóły na stronie BIK. Raport otrzymasz w ciągu kilku minut po rejestracji konta. Będzie zawierał informacje o historii kredytów przetwarzanych przez BIK oraz tych przeniesionych do części statystycznej. Dowiesz się dokładnie o jaki czas spóźniłeś się ze spłatą określonej raty i na  jaką kwotę.

Doradzam sprawdzenie informacji w BIK zawsze przed staraniem się o ważny kredyt, na przykład kredyt hipoteczny. Nawet, jeśli myślisz, że twoja historia spłat jest OK to może się okazać inaczej. Po pierwsze ktoś mógł wziąć kredyt na ciebie bez twojej wiedzy. Choć jest to mało prawdopodobne to znacznie bardziej możliwe jest to, że kwoty, jakie spłacałeś i terminy różniły się od tego, co przekazywał twój bank do BIK lub twój bank nie wykonał na czas przelewu. W skutek tego w BIK będzie widnieć małe opóźnienie w spłacie. Takie drobne różnice (do 30 dni) nie są groźnie dla zdolności kredytowej, ale warto je sprawdzić. Mogłem też zwyczajnie zapomnieć kiedyś o spłacie jakiś rat przez pewien czas.

Doradzam jak sprawdzić BIK, ale równie ważne jest sprawdzenie czy nie figurujesz w rejestrze Związku Banków Polskich. To od tego rejestru banki zaczynają sprawdzanie wiarygodności kredytobiorcy.

Jeśli twoja historia nie przedstawia się zbyt dobrze, zachęcam do przeczytania artykułu o zdolności kredytowej, gdzie umieściłem kilka wskazówek co można zrobić w takiej sytuacji.

Darmowy wniosek poprzez konto w portalu BIK:

Najpierw musisz zarejestrować się na portalu BIK. Masz wtedy możliwość wybrania raportu płatnego lub przesłanie darmowego wniosku o udostępnienie kopii swoich danych,

Potwierdzenie konta odbywa się na jeden z dwóch sposobów:

skan dowodu tożsamości, do którego potrzebne będą:

 • numer dokumentu tożsamości i numer PESEL
 • adres, telefon, e-mail
 • skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości
 • dostęp do Twojego konta bankowego, z którego należy wykonać przelew identyfikacyjny na 1 zł (nie może to być konto firmowe, w przypadku konta wspólnego w polu nadawca przelewu muszą pojawić się tylko Twoje dane)

list dostarczany Pocztą Polską, dodatkowo potrzebne będzie:

 • numer dokumentu tożsamości i numer PESEL
 • adres, telefon, e-mail

Wniosek bezpłatny poprzez konto w portalu BIK

Wniosek bezpłatny to tak naprawdę wniosek o udostępnienie kopii swoich danych. Jest darmowy raz na 6 miesięcy, ale jego otrzymanie trwa do 30 dni.

Aby go otrzymać musisz:

 • Klknąć ikonkę poczty w prawym górnym rogu portalu

 • wybrać „sprawdzenie danych w BIK”
 • wpisać następującą treść:

W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia
27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych
osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy
95/46/WE (RODO) proszę o udostępnienie kopii moich danych przetwarzanych w Państwa
systemach.

 

Jak sprawdzić BIK poprzez wniosek płatny w portalu BIK

Wniosek płatny to minimalny koszt 39 PLN, ale raport otrzymasz w ciągu kilku minut.

Aby go otrzymać musisz po zalogowaniu kliknąć w Raporty w górnym menu.

Raport zostanie wygenerowany i udostępniony do ściągnięcia lub przeglądania na stronie www.

Jak sprawdzić BIK pocztą tradycyjną

Przygotowałem gotowe wnioski w formacie pdf, doc i odt, które należy wydrukować, uzupełnić, podpisać i wysłać na adres z wniosku.

Wniosek składany osobiście

Musisz udać się do Centrum Obsługi Klienta BIK. Tam otrzymasz wniosek do wypełnienia.

Adres biura:

ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa

Inne pakiety BIK

Poniżej wszystkie pakiety, jakie oferuje BIK:

Pakiet BIK – 12 miesięcy – 99pln – kliknij tutaj:

 • 12 raportów BIK
 • Alerty BIK
 • Wskaźnik BIK

Alerty BIK – 12 miesięcy – 24pln – klinij tutaj

powiadomienie na twój SMS i e-mail, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na twoje dane.

Wskaźnik BIK – 12 miesięcy – 24pln – kliknij tutaj:
status klienta, wyrażony za pomocą kolorów:

 • zielony (spłata bez opóźnień)
 • żółty (spłata z opóźnieniami do 30 dni)
 • czerwony (spłata z opóźnieniem powyżej 30 dni)

Raport BIK – jednorazowo – 39pln – kliknij tutaj

 • weryfikacja historii kredytowej
 • dostęp do oceny punktowej
 • dostęp do wskaźnika kondycji finansowej

Sprawdzenie BIK to nie wszystko

Oprócz BIK warto sprawdzić czy twoje dane nie widnieją w Związku Banków Polskich (System Bankowy Rejestr). Gdy bank weryfikuje wniosek kredytowy, najpierw sprawdza czy właśnie tam nie znajdują się wpisy na temat klienta. Przejście tego sprawdzenia jest tak samo ważne jak sprawdzenia w BIK. Aby otrzymać raport z ZBP należy wysłać wniosek pocztą tradycyjną. Wniosek znajduje się na stronie Związku Banków Polskich. Na odpowiedź czeka się około 2 tygodni. Otrzymane pismo mówi o tym, czy twoje dane znajdują się w ich rejestrze.

Odpowiedź można otrzymać listownie lub na adres e-mail. Tak jak w przypadku BIK, raz na  pół roku informacja jest darmowa. Jeśli skorzystasz częściej, będziesz musiał zapłacić.

ZUS i Urząd Skarbowy

Jeśli prowadzisz własną działalność, bank oprócz sprawdzenia w BIK i Bankowy Rejestr poprosi cię o zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami. Tu nie ma znaczenia czy kiedykolwiek miałeś opóźnienia w płatnościach. Liczy się stan obecny.

Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS

Musisz złożyć wniosek  ZUS-EWN. Wniosek jest darmowy. ZUS ma tydzień na odpowiedź, ale nie zawsze udaje mu się dotrzymać terminu. Zaświadczenie można złożyć za pośrednictwem portalu PUE i tą drogą też otrzymać odpowiedź. Na każdym zaświadczeniu jest numer, dzięki któremu banki weryfikują sobie czy mają do czynienia z prawdziwym dokumentem z ZUS.

Zaświadczenie o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego

Podobnie jak sprawdzenie BIK, to zaświadczenie jest płatne. Opłata wynosi 21pln. Urząd Skarbowy ma także tydzień na wydanie zaświadczenia. Uwaga, płaci się za  każdą kopię osobno więc nie zaznaczaj na formularzu,  że potrzebujesz 3 kopie, jeśli potrzebujesz jedną. Nie zdziw się, że za zaświadczenie płacisz na konto Urzędu Miasta a nie Urzędu Skarbowego.

Doradzam złożenie tych obu wniosków wcześniej,  żeby mieć czas na ewentualne wyjaśnienia z urzędem i zapłatę. Dotyczy to zwłaszcza Urzędu Skarbowego, gdzie łatwo mieć nieplanowane zależności choćby z racji nieprawidłowo wypełnionego PITu. Wtedy potrzebne jest złożenie korekty a najpierw ustalenie co jest nie tak i co powinno się znaleźć w korekcie. To zawsze trwa.

Mało kto wie, że zaświadczenie można załatwić online poprzez stronę biznes.gov.pl. Mam też dla ciebie gotowy wniosek o niezaleganiu w US, który wystarczy że wypełnisz i prześlesz lub zaniesiesz do Urzędu Skarbowego. Wniosek można też wypełnić i wydrukować na stronie biznes.gov.pl.

Profil zaufany PUAP bardzo przydatny

Bardzo ważne jest posiadanie profilu zaufanego. Możesz go założyć o zweryfikować w każdym urzędzie lub za pomocą części banków online. Taki profil zaufany pozwoli ci na łatwe założenie konta na portalu PUE (ZUS). To umożliwi Ci przesłanie wniosku o niezaleganiu wygodnie online. Wiele Urzędów skarbowych akceptuje też wnioski o niezaleganiu złożone za pośrednictwem PUAP, ale lepiej jest korzystać z biznes.gov.pl do tego, bo wtedy każdy Urząd Skarbowy musi taki wniosek zrealizować.

Jak sprawdzić BIK za darmo
Oceń ten post

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.