Kredyt hipoteczny czyli co musisz wiedzieć, żeby się udało

Co zrobić, żeby załatwić kredyt hipoteczny jak najszybciej? Dlaczego ważna jest  zdolność kredytową? Metody porównania ofert kredytu hipotecznego oraz ryzyko kredytowe czyli wszystko co musisz wiedzieć o kredytach hipotecznych:

 • Jak szybko zacząć załatwiać
  • porównywarka kredytów
  • doradcy kredytowi
  • telefon do banku
 • Zdolność kredytowa
 • Wiarygodność kredytowa
 • Porównanie ofert
  • oprocentowanie
  • okres spłaty
  • prowizja
  • ubezpieczenie
   • nieruchomości
   • pomostowe
   • na życie
   • niskiego wkładu własnego
  • produkty dodatkowe
  • wcześniejsza spłata
  • inne opłaty
 • Negocjacje
 • Ryzyko kredytowe
 • Kredyt mając działalność gospodarczą
 • Kredyt z żoną
 • Moje osobiste spostrzeżenia

Jak szybko zacząć załatwiać kredyt hipoteczny

Nie musisz mieć wybranej nieruchomości, aby zacząć stawiać pierwsze kroki w celu załatwienia kredytu hipotecznego. Wystarczy, że wiesz jaką kwotę kredytu będziesz potrzebował. Musisz więc ustalić czy chcesz dom czy mieszkanie, z rynku pierwotnego czy wtórnego, jaki metraż, gdzie położone. To umożliwi ci sprawdzenie, w jakiej cenie są takie nieruchomości i jaką kwotę kredytu będziesz potrzebował. Ta informacja jest ważna, bo umożliwi ci ustalenie czy masz zdolność kredytową na taką kwotę oraz jaki wkład własny potrzebujesz.

Jeśli nieruchomość kosztuje 300 000 to potrzebujesz 20% wkładu własnego (60 000) lub 10% przy wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (30 000). Przyjmując, że kredyt będziesz brał z 20% wkładem własnym, potrzebujesz 240 000.

Porównywarki kredytów hipotecznych

Zanim zaczniesz szukać informacji w bankach, warto skorzystać z jakiejś porównywarki kredytów hipotecznych online. Umożliwi ci to wybranie kilku interesujących banków spośród wszystkich, co zmniejszy znacznie ilość telefonów, jakie będziesz musiał wykonać. Najczęściej po prostu kilka banków ma ciekawe promocje, kilka jest trochę droższych a reszta po prostu odstaje z ofertą. Pamiętaj, że żadna porównywarka nie ma ofert wszystkich banków oraz dane prezentowane przez porównywarki mogą różnić się od rzeczywistych ofert banków.  Z moich doświadczeń wynika, że mimo wszystko są dość wiarygodne.

Doradcy kredytowi

Kolejną możliwością jest skorzystanie z doradcy kredytowego. Cieszą się różną opinią. Są osoby, które twierdzą, że doradcy myślą tylko o swoich prowizjach. Są też tacy, którzy uważają, że bez doradcy trudno jest cokolwiek wynegocjować z bankiem. Z moich doświadczeń wynika, że doradcy kredytowi posiadają takie same oferty, jakie dostaniesz bezpośrednio w banku, mają tez tak samo jak osoba indywidualna bardzo ograniczone możliwości negocjacji

Telefon do banku

Wiele banków przez telefon udzieli ci szczegółowych informacji na temat możliwości wzięcia przez ciebie kredytu na określoną kwotę. Zapytają o kilka podstawowych informacji:

 • wartość nieruchomości
 • wielkość wkładu własnego
 • dochody netto i forma zatrudnienia
 • suma wydatków miesięcznych
 • liczba członków gospodarstwa domowego
 • sumy obecnie spłacanych kredytów
 • inne zobowiązania jak alimenty, dodatkowe osoby na utrzymaniu

Po podaniu tych informacji bank prześle symulację kredytu, gdzie będą szczegółowe informacje na temat wszystkich kosztów i wysokości raty. W ciągu 1 dnia można otrzymać szczegółowe informacje z kilku banków. Oczywiście nie każdy bank odpowie czy oddzwoni, mimo że obiecał, ale to jest już pierwsza ważna informacja przy późniejszym porównaniu zebranych ofert.

Doradzam zebranie szczegółów ofert, nie tylko wielkości oprocentowania lecz:

 • oprocentowanie nominalne
 • prowizja za przyznanie kredytu
 • obowiązkowe produkty dodatkowe (np. konto bankowe, karty kredytowe)
 • obowiązkowe ubezpieczenia i ich warunki
 • prowizja za wcześniejsza spłatę

Pozwoli to na realne porównanie kosztów i wybranie faktycznie nalepszej oferty.

Zdolność kredytowa

Po telefonie do banku uzyskasz wstępną informację czy masz zdolność kredytową czyli czy bank jest ci w stanie pożyczyć daną kwotę biorąc pod  uwagę twoją sytuację finansową. Więcej o zdolności kredytowej znajdziesz tutaj. Możesz też skorzystać z naszego kalkulatora zdolności kredytowej. Najważniejsze jest to, że banki bardzo różnie obliczają zdolność kredytową. Głównym powodem jest różne obliczanie kosztów gospodarstwa domowego czyli ile miesięcznie potrzebujesz na życie. Zdarza się, że najmniej i najbardziej korzystne obliczenia różnią się między sobą dwukrotnie. Jeśli nie masz zdolności w jednym banku, warto zadzwonić do innego. Dzwoniąc do banku nie przesadzaj z kwotą, jaką potrzebujesz na miesięczne utrzymanie. Jeśli ją zaniżysz, bank przyjmie swoją minimalną kwotę. Jeśli nie masz rodziny, podaj 1000pln. Jeśli posiadasz to dodaj 200pln na każdego członka rodziny. Jeśli kwota podana przez ciebie będzie wyższa niż wyliczana przez bank to bank weźmie twoją kwotę do wyliczeń.

Wiarygodność kredytowa

Bank, zanim udzieli ci kredytu, sprawdzi, czy nie masz żadnych zaległości podatkowych oraz wobec ZUS. Negatywną historię spłaty zobowiązań będzie weryfikował w systemie Bankowy Rejestr oraz Biurze Informacji Kredytowej. Więcej znajdziesz  tutaj. Generalnie, nie możesz mieć zaległości wobec ZUS i podatkowych oraz opóźnień w spłacie rat kredytów większych niż 30 dni w ciągu ostatnich 5 latach. Jeśli takie zaległości posiadasz, o kredyt może być ciężko i dowiesz się tego podczas wydawania wstępnej decyzji kredytowej. To przed jej wydaniem bank zweryfikuje twoją wiarygodność kredytową. Nie zrobi tego podczas rozmowy telefonicznej wspominanej powyżej. Musi mieć na to twoje pisemne zgody.

Porównanie ofert banków

Nie każdy bank posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Oprocentowanie nominalne wydaje się podobne, ale nawet drobne różnice przy tak długoletnim kredycie sprawiają, że rata może różnić się o 10-20%. Banki mocno różnią się kwota prowizji, wymaganymi ubezpieczeniami, obowiązkowymi dodatkowymi produktami w celu otrzymania oprocentowanie na poziome z ofery a także obliczaniem zdolności kredytowej.

Aby sprawdzić, która oferta jest najlepsza dla ciebie najlepiej wyjść z obliczonej wysokości raty miesięcznej. Wtedy możesz do niej dodać koszty wszystkich dodatkowych produktów, jakie wymaga dany bank. Musisz wziąć pod uwagę swoją indywidualną sytuację. Jeśli chcesz spłacać kredyt przed terminem, niezwykle cenna będzie dla ciebie zerowa  prowizja za wcześniejsza spłatę kredytu. Poniżej omówienie najważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy porównaniu ofert kredytów hipotecznych.

Oprocentowanie

Im niższe tym lepiej. Przy kredycie hipotecznym nawet róznica 0.1% przełoży się na znacznie niższą ratę. Oprocentowanie można negocjować, ale najczęściej tylko poprzez wysoki wkład własny (powyżej 30%) lub biorąc produkty dodatkowe. Najczęściej rachunek bankowy obniża oprocentowanie o 0.1%, karta kredytowa o 0.2%, ubezpieczenie na życie o 0.2%. Wiele banków posiada 2 oferty kredytu hipotecznego. Jedna nie zawiera prowizji za udzielenie i ma wyższe oprocentowanie a drugą zawiera prowizję, ale oprocentowanie jest niższe. Ten pierwszy wariant jest korzystny dla osób, które chcą wcześniej spłacać kredyt.

Oprocentowanie będzie się zmieniać w czasie spłaty kredytu, bo jest ustalane względem zmiennej stopy bazowej a bank dokłada do niego tylko swoją marżę. Obecnie stopy procentowe są na tak niskim poziomie, że spodziewaj się tylko wzrostu raty kredytu w przyszłości.

Okres spłaty kredytu hipotecznego

Kredyty hipoteczne najczęściej bierze się na 25-30 lat. Im dłuższy okres spłaty tym większą zdolność kredytową będziesz miał, bo rata się zmniejsza. Tym samym większa szansa, że otrzymasz kredyt. W praktyce bank od razu powie ci, że musisz wziąć kredyt na  dłuższy okres, jeśli to wystarczy do osiągnięcia zdolności. Ograniczeniem wydłużania okresu spłaty kredytu jest twój wiek. Kredyt musi zostać spłacony w większości banków do momentu, gdy osiągniesz wiek emerytalny. Żeby wziąć kredyt na 30 lat musisz mieć co najwyżej 35, jeśli jesteś mężczyzną lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie (zależy od banku).

Im dłuższy okres spłaty tym większe koszty kredytu, ale mniejsza rata. Najlepiej wziąć maksymalnie długi  okres z możliwością wcześniejszej spłaty za 0%. W ten sposób będziesz miał niską ratę i możliwości szybszej spłaty. Jeśli twoja sytuacja finansowa pogorszy się lub wzrośnie stopa bazowa (a więc rata kredytu), nadal będziesz w lepszej sytuacji mając małą ratę wyjściową dzięki kredytowi na wiele lat.

Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego

Prowizję za udzielenie kredytu musisz zapłacić jednorazowo i nie jest ona doliczana do rat kredytu. Wynosi od 0-3% przyznanej sumy a więc może wynosić nawet kilka tysięcy i stanowić znaczne obciążenie. Często bank ma 2 wersje kredytu hipotecznego. W wersji z prowizją, marża banku (a więc i oprocentowanie kredytu) jest niższa więc taki wariant opłaca się osobom biorącym kredyt na wiele lat. Wtedy marża jest znaczącą częścią ponoszonych kosztów i czasem opłaca się zapłacić prowizję, aby ją obniżyć.

Często prowizję można negocjować w małym zakresie np. z 2 do 1.5%. Bank raczej nie zrezygnuje z niej, jeśli ją pobiera w jakiejkolwiek wysokości.

Ubezpieczenie

Banki oferują kilka rodzajów ubezpieczeń pod kredyt hipoteczny. Oprócz pomostowego, wszystkie płacone są od wypłaconej a potem pozostałej do spłaty kwoty kredytu. Ubezpieczenie można wziąć z oferty banku lub z zewnątrz. Najczęściej ta pierwsza opcja jest bardziej opłacalna głównie dlatego, że umożliwia często obniżenie marży banku o 0.1-0.2%. Banki mają ubezpieczenia w naprawdę różnych kwotach. Przykładowo koszt ubezpieczenia na życie w 2 skrajnych bankach wynosi odpowiednio 50 i 170pln przy bardzo podobnych owu (ogólnych warunkach ubezpieczenia czyli kiedy ubezpieczenie się należy).

Ubezpieczenie nieruchomości

Obowiązkowe zawsze. Każdy bank uferuje je razem z kredytem. Koszty ubezpieczenia nieruchomości nie są duże. Zwykle wynoszą około 100-120pln za każde 100 000 przyznanego kredytu. Płatne jest najczęściej raz w roku a kwota nie jest doliczana do rat kredytu. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie z zewnątrz to musi ono spełniać warunki banku. Najprościej wziąć ubezpieczenie banku.

Ubezpieczenie pomostowe

Bank wymaga ubezpieczenia pomostowego do  czasu wpisu banku do hipoteki. Jego wysokość stanowi procent przyznanego kredytu i jest zmniejszana wraz ze spłatą kredytu. Ceny tego ubezpieczenia to totalna loteria. Jest bank oferujący je za 7pln (przy kredycie na 300 000) i jest też taki chcący 300 pln (miesięcznie). Z reguły wynosi ono 150-250 pln miesięcznie i jest doliczane do raty kredytu. Banki go nie chcą negocjować czyli będziesz je musiał zapłacić w wysokości wymaganej w ofercie.

Ubezpieczenie na życie

Rzadko jest obowiązkowe. Jeśli chcesz je wziąć, zwykle nie znajdziesz lepszej oferty niż ta z kredytem hipotecznym. Takie ubezpieczenie z zewnątrz kosztuje zwykle od 160pln miesięcznie w górę a cena razem z kredytem hipotecznym mieści się zwykle w granicach 50-100pln. Dodatkowo, wzięcie tego ubezpieczenia obniża często marżę banku o 0.1-0.2%. To kilkadziesiąt pln miesięcznie dla kredytu 300 000 na 25 lat.

Warunki ubezpieczenia są bardzo szerokie i podobne (przeglądałem owu z kilku banków). Po 2 latach ubezpieczenie zostanie wypłacone nawet w przypadku samobójstwa. Zostanie wypłacone nawet, jeśli umrzesz z powodu choroby, która była zdiagnozowana w momencie brania kredytu. Jest tam tylko karencja (2-3 lat) czyli nie możesz umrzeć za szybko w takim przypadku. Część banków oprócz śmierci obejmuje warunkami wypłaty też trwałą niezdolność do pracy. To bardzo ciekawa opcja, bo chroni w sytuacji, gdy będziesz co prawda żyć, ale w stanie, który uniemożliwi pracę.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Jeśli nie masz 20% wkładu własnego, część banków umożliwia wykupienie dodatkowego ubezpieczenia i udzieli ci kredytu. Zachęcam do uzbierania 20% mimo wszystko, bo ubezpieczenie to znacznie podwyższy ci koszty. Po pierwsze musisz za nie zapłacić. Po drugie, nie będziesz mógł skorzystać z ofert banków, które wymagają 20% wkładu własnego a ich oferty mogą być lepsze.

Produkty dodatkowe

Bank wraz z kredytami hipotecznymi oferują szereg innych produktów dodatkowych. Wspomniałem już o ubezpieczeniach. Najczęściej wzięcie każdego takiego produktu obniża marże kredytu więc zyskujemy a część jest darmowa więc nie wiąże się ze wzrostem kosztów. Najczęściej jest to rachunek bankowy z zadeklarowanymi wpływami miesięcznymi. Wpływy muszą wynosić w zależności od banku od 2000 do 15000, najczęściej 2000. Najczęściej nie musi to być wynagrodzenie z pracy więc po prostu możesz przelewać taką kwotę co miesiąc nawet ze swojego innego rachunku bankowego. Banki najczęściej mają przynajmniej jedną ofertę rachunku darmowego.

Drugim często oferowanym produktem jest karta kredytowa. Jej koszt utrzymania miesięcznie wynosi najczęściej 0-6pln przy obrotach 500pln miesięcznie. Czasem jest opłata roczna za korzystanie. Generalnie to też nie jest produkt drogi a często oferuje obniżkę marży o 0.2% więc zyskamy kilkadziesiąt złotych.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Banki chcą za wcześniejszą spłatę kredytu (spłatę raty miesięcznej w wysokości większej niż zadeklarowana w momencie brania kredytu) od 0-3%. Mogą tę opłatę pobierać maksymalnie 3 lata, bo wynika to z przepisów prawa. Są też warianty mieszane. Przykładowo bank zgadza się raz na rok na spłatę bez prowizji.

Warto, aby wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego była darmowa. Po pierwsze będziesz mógł taki kredyt hipoteczny spłacać wcześniej bez ponoszenia dodatkowych kosztów co sprawi, że prawdopodobnie spłacisz go szybciej narażając się na mniejsze ryzyka związane z kredytem i obniżając jego koszt. Po drugie, tak kredyt możesz w każdej chwili przenieś do innego banku. Przy opłacie rzędu 3%, wcześniejsze spłacanie może jest opłacalne, ale znacznie mniej.

Inne opłaty

Niestety to nie koniec opłat związanych z kredytem hipotecznym.

Wycena nieruchomości

Bank wymaga wyceny nieruchomości. Jest to opłata jednorazowa wynosząca 300-500pln. Część banków zgadza się na wyceny przeprowadzane przez specjalistów spoza banku. To dobra opcja, jeśli chcesz taką wycenę zrobić raz i przedstawić w więcej niż jednym banku.

Opłata za uruchomienie transz kredytu

Bank wypłaca kredyt hipoteczny w transzach. Przed każdą transzą część banków pobiera opłatę za weryfikację czy faktycznie deweloper skończył określony procent inwestycji. Część banków wystarczy nasza deklaracja. W takim przypadku najczęściej nie trzeba płacić za wypłatę transz. Są banki, w których ta opłata wynosi nawet kilkaset pln. Transz będzie kilka, co też warto wziąć pod uwagę.

Negocjacje z bankiem

Nie mam tu dobrych informacji. Oferty promocyjne banków nie podlegają żadnym negocjacjom. Oferty standardowe bardzo niewielkim. Najczęściej banki nie zgadzają się na jakiekolwiek negocjowanie kwoty ubezpieczeń, kosztów produktów dodatkowych, warunków umowy. Do lekkich negocjacji w niektórych bankach jest marża (najczęściej nie więcej niż -25%). Marżę można często zmniejszyć posiadając wysoki wkład własny (ponad 30%).

Ryzyko kredytowe

Każdy kredyt wiąże się z ryzykiem. W kredyt hipoteczny wpisane jest bardzo wysokie ryzyko kredytowe po stronie kredytobiorcy. Bank przy wkładzie własnym 20% po prostu sprzeda nieruchomość odzyskując pieniądze (w rzeczywistości bank najwięcej zarobi jeśli będziesz po prostu spłacał). Twoja sytuacja jest trudniejsza. Po pierwsze nie wiesz jak w takich długim okresie czasu będzie kształtować się twoja sytuacja finansowa czyli jaki % miesięcznego budżetu będzie stanowić rata do spłacenia. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nie możesz przewidzieć, ile będziesz zarabiał w przyszłości. Nie wiesz też ile będzie wynosić wielkość raty. Przy oprocentowaniu zmiennym, jakie mamy w 2018 roku, wystarczy, że stopy procentowe wzrosną do poziomu z 2008 roku a twoja rata dla kredytu na 300 000 (25 lat) wzrośnie z około 1500 na 1900 pln. A stopy procentowe wcale nie były takie wysokie w 2008 roku. Jednym słowem obecnie są najniższe w historii i twoja rata kredytu może tylko rosnąć w przyszłości. Biorąc kredyt hipoteczny nie patrz więc ile dziś jesteś w stanie spłacać miesięcznie (to zrobi bank oceniając twoją zdolność) ale oceń czy będziesz mógł spłacać ratę kredytu, gdy stopy procentowe wzrosną z 1.75% do 8-10% a twoje zarobki zmniejszą się o 10%.

Banki przedstawiają obecnie w swoich symulacjach wielkość raty nie tylko dla warunków, na jakich bierzesz kredyt, ale też ile będzie wynosić rata gdy stopy procentowe wzrosną do 3 czy 5%. Informują też o ryzyku kredytowym. Część przesyła dokumenty o tym liczące po 15 stron. Warto się z nimi zapoznać.

Kredyt hipoteczny mając własną działalność gospodarczą

Dla banków liczy się głównie dochód netto. Możesz wziąć kredyt prowadząc działalność. Będziesz musiał dostarczyć więcej dokumentów niż osoba mająca umowę o pracę i prowadzić działalność co najmniej 1 rok. Wymagane dokumenty to:

 • wpis do ewidencji (możesz pobrać online). To też dowód nadania NIP i REGON jeśli są tam wpisane.
 • PIT za zeszły rok
 • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami z Urzędu Skarbowego (więcej tutaj, dokumenty znajdziesz tutaj)
 • zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS (więcej też tutaj)
 • sumy bieżące z podatkowej księgi przychodów i rozchodów za bieżący rok
 • czasem zestawienie amortyzacji
 • czasem historię rachunku bankowego

Kredyt z żoną/mężem

Jeśli nie macie rozdzielności majątkowej to musisz wziąć kredyt z żoną/mężem. Wasze dochody sumują się, macie przez to większą zdolność kredytową. Jeśli dochody jednego z was wystarczą to można oprzeć się tylko  na tych dochodach (mniej formalności), ale przystąpić do kredytu musicie i tak oboje. Żona na L4 w czasie ciąży przez większość banków zostanie potraktowana jako osoba niepracująca, ale nie brakuje takich, które wliczą jej dochody z L4 tak jakby normalnie je zarabiała (ING).

Moje osobiste spostrzeżenia

Opinia o bankach

W trakcie załatwiania kredytu hipotecznego wiele rzeczy zaskoczyło mnie. Przede wszystkim zaskoczyły mnie banki. Bierzesz kredyt na 300 000, na którym bank zarobi dziesiątki tysięcy pln a cześć banków…. tu nawet ciężko powiedzieć, że stoją słabo marketingowo, bo czy tak można powiedzieć o banku, który nie oddzwania dwukrotnie do osoby zainteresowanej kredytem hipotecznym mimo, że za każdym razem obiecuje to. Po rozmowach z jednym doradcą kredytowym nie otrzymałem informacji o kredycie, które mi obiecał przesłać na e-mail. Jest bank, do którego nawet nie można się dodzwonić. Nie wymienię tych banków, poniżej wymienię te, z którymi mam pozytywne doświadczenia.

Wiele banków wykazało się oczywiście absolutnym profesjonalizmem. Oddzwaniali szybko, rzeczowo przedstawiali szczegóły oferty i od razu znali odpowiedzi na pytania. Konsultanci byli profesjonalni. Jeden w trakcie 20 minutowego przedstawiania oferty odpowiedział na wszystkie pytania (około 15), jakie miałem przygotowane i właściwie nie miałem o co pytać gdy skończył. Materiały, które przesyłali nie zawierały błędów. Mogę tu wymienić: ING, Millennium, PEKAO, Credit Agricole. Pewnie wiele zależy od konsultanta, na  którego się trafiło, ale w tych bankach ważne jest, że działa proces czyli po pozostawieniu danych na stronie www czy po  rozmowie telefonicznej z konsultantem, maksymalnie na drugi dzień odzywa się osoba od kredytów hipotecznych. Można się z nią umówić na spotkanie czy wymieniać e-maile.

Serwis www banku

Warto zobaczyć jak nowoczesne rozwiązanie online ma bank. Pamiętaj, że będziesz się na jego system logował minimum raz w miesiącu przez następne 30 lat. Jeśli dziś serwis online jest intuicyjny i dobrze wygląda to widać, że bank dba o to i raczej będzie to robił w przyszłości.  Zobacz, co mozesz zrobić online. Czy możesz uruchomić kolejną transzę kredytu online czy też musisz udać się do placówki?

Porównanie ofert

Porównanie oferty wcale nie jest proste. Szczegóły mają znaczenie. Koszt ubezpieczenia na życie czy pomostowego może przesunąć najlepszą ofertę na ostatnie miejsce. Z drugiej strony potencjalnie droga oferta po wzięciu produktów dodatkowych, których i tak używasz może stać się bardzo atrakcyjna.

Przy obliczaniu kosztów kredytu weź pod uwagę okres, w jakim realnie będziesz go spłacał, jeśli zamierzasz spłacać szybciej niż wynika to z umowy. Wtedy inaczej rozkładają się koszty prowizji, marży czy ubezpieczenia pomostowego.

Ubezpieczenie na życie

Zastanów się na poważnie nad ubezpieczeniem na życie. Często będzie to koszt (tylko) kilkudziesięciu pln miesięcznie. To ważne zwłaszcza gdy kredyt bierzesz z żoną a zarabiasz znacznie więcej niż ona  lub ona w ogóle nie zarabia i nie będzie w stanie spłacać gdy coś nieprzewidywalnego się wydarzy.

Wybór nieruchomości

Dobrze zastanów się nad nieruchomością. Przemyśl wszystkie za i przeciw. Porozmawiaj ze znajomymi. Znam ludzi, którzy sprzedawali po 3 latach dom, bo wybudowali się za daleko od obu babci i nie miał się kto zajmować dzieckiem. Mam też takich, których zaskoczyło drugie dziecko i okazało się, ze 2 pokoje  to za mało. Odradzam zwłaszcza kupowanie domu gdy całe życie spędziłeś w mieszkaniu i mieszkania gdy całe życie spędziłeś w domu. W obu przypadkach nie będzie fajnie. W pierwszym wykończą cię naprawy, remonty i zajmowanie się ogrodem. W drugim wykończą cię sąsiedzi patrzący w okna lub hałasujący, problemy z zaparkowaniem. Policz sobie ile będzie cię kosztować za kilka lat: sprzedaż mieszkania, kupno nowego, wykończenie nowego, przeprowadzka. Ceny nieruchomości tak wzrosną, że jeszcze na tym zarobisz? Policz lepiej jeszcze raz.

Kredyt hipoteczny czyli co musisz wiedzieć, żeby się udało
Oceń ten post

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.